Politics

Johor MB to contest Pasir Gudang parliamentary, Permas state seats

Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin

Syndicated News
Written by Syndicated News

JOHOR BAHRU, April 23 2018 : Johor Barisan Nasional (BN) chairman Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin today announced that he would be contesting the Pasir Gudang parliamentary and defend his current Permas state seats in the 14th general election (GE14).

Khaled said this while announcing the Johor BN candidates for GE14 at the Johor Umno liaison headquarters.

He said in the GE14, Umno would contest 16 parliamentary and 35 state seats in Johor, MCA (eight parliamentary, 15 state seats), MIC (one parliamentary, four state seats) and Gerakan (one parliamentary, two state seats).

“Of the 20 parliamentary seats won by the BN in the 13th general election, 15 incumbents are retained, while two incumbents. namely in Pasir  Gudang and Kota Tinggi constituencies. have been dropped.

“Incumbent MP for Sekijang Anuar Manap moves to Kemelah state seat, while incumbent MP for Tebrau Datuk Khoo Soo Seang, does not want to contest in GE14 and Datuk Halimah Mohamed Sadique moves from the Tenggara to Kota Tinggi parliamentary seat,” he said.

Khaled said out of the 37 state seats won in the 13th general election (GE13), there were 19 incumbents retained to defend seats while 13 assemblymen did not make it to the list of candidates for the GE14.

He added that three incumbent assemblymen would be contesting for the parliamentary seats, namely, Datuk Ayub Rahmat (Kemelah) to contest for the Sekijang parliamentary seat, Datuk Seri Dr Adham Baba (Pasir Raja) to contest for the Tenggara parliamentary and Ismail Mohamed (Bukit Kepong) to contest for the Pagoh parliamentary seat.

“Two assemblymen did not offer to contest, namely, Puan Sri Azizah Zakaria (Parit Raja) and Asiah Md Ariff (Johor Lama).

“Two candidates who lost in the GE13 will be contesting, namely, Datuk Tan Cher Puk for Johor Jaya and Tan Chong for Bekok state seats respectively,” he said.

Khaled said of the 82 candidates contesting in the parliamentary and state seats, nine of them were from the Wanita and one from Puteri Umno wings respectively.

Meanwhile, new face Haliza Abdullah, who is Batu Pahat Umno division Wanita chief, would be fielded to contest in the Batu Pahat parliamentary seat and Datuk Jason Teoh Sew Hock, who is Gelang Patah MCA chairman, to contest for the Iskandar Puteri parliamentary seat.

For state seats, Johor Umno youth chief Hahasrin Hashim is to contest for Panti seat; Johor Umno Wanita chief Datuk Sharifah Azizah Syed Zain (Penawar); Gelang Patah Umno division chief Mohammad Khairi A. Malek (Kota Iskandar) and Johor Umno Puteri vice-president Nor Rashidah Ramli (Parit Raja).

Among the 15 incumbents to defend their respective seats are UMNO vice-president Datuk Seri Hishammuddin Tun Hussein (Sembrong); Felda chairman Tan Sri Shahrir Abdul Samad (Johor Bahru); Johor BN deputy chairman Datuk Dr Abdul Latiff Ahmad (Mersing); Health Minister Datuk Seri S.Subramaniam (Segamat); MCA deputy president Datuk Seri Wee Ka Siong (Ayer Hitam) and Minister in the Prime Minister’s Department Datuk Seri Azalina Othman Said (Pengerang).

Kluang MCA chairman, who is also former deputy minister of Youth and Sports Gan Ping Sieu, would be making a comeback when he was nominated to contest for the Kluang parliamentary seat.

Gan won the Mengkibol state seat in GE11 but lost in the same state seat in the GE12 and was not fielded in the GE13.

Meanwhile, incumbent assemblyman Adham would contest for the Tenggara parliamentary seat, the same seat he contested in GE11, while in the GE12 and GE13, he won the Pasir Raja state seat.

The following is the Johor BN list of candidates contesting 26 parliamentary seats and 56 state seats.

P140 – Segamat – Datuk Seri Dr S Subramaniam (MIC)

 N01 – Buluh  Kasap – Datuk Zahari Sarip  (UMNO)

 N02 – Jementah – Chiam Yok Meng (MCA)

 P141- Sekijang – Datuk Ayub Rahmat (UMNO)

 N03 – Pemanis – Khoo Shiaw Lee (Gerakan)

 N04 – Kemelah – Anuar Abd Manap (UMNO)

 P142 – Labis – Datuk Chua Tee Yong (MCA)

 N05 -Tenang – Mohd Azahar Ibrahim (UMNO)

 N06 – Bekok – Tan Chong (MCA)

 P143 – Pagoh – Ismail Mohamed (UMNO)

 N07 – Bukit Kepong – Mohd Noor Taib (UMNO)

 N08 – Bukit Pasir – Datuk Noriah Mahat (UMNO)

 P144 – Ledang – Datuk Dr Hamim Samuri (UMNO)

 N09 – Gambir – Datuk M. Asojan (MIC)

 N10 – Tangkak – Goh Tee Tee (MCA)

 N11 – Serom –  Datuk Abdull Rahim Talib (UMNO)

 P145 – Bakri – Koh Chon Chai (MCA)

 N12 – Bentayan – Lee Kim Heng (MCA) 

 N13 – Simpang Jeram – Mohd Radzi Md Amin (UMNO)

 N14 – Bukit Naning – Datuk Hassan Johari (UMNO)

 P146 – Muar – Datuk Seri Razali Ibrahim (UMNO)

 N15 – Maharani – Datuk Ashari Sharif (UMNO)

 N16 – Sungai Balang – Zaiton Ismail (UMNO)

 P147 – Parit Sulong  – Datuk Dr Noraini Ahmad (UMNO)

​​​​​​​N17 – Semerah – Mohd Ismail Roslan (UMNO)

 N18 – Sri Medan –  Datuk Zulkurnain Kamisan (UMNO)

 P148 – Ayer  Hitam – Datuk Seri Dr Wee Ka Siong (MCA)

 N19 – Yong Peng – Ling Tian Soon (MCA)

 N20 – Semarang – Datuk Samsolbari Jamali (UMNO)

 P149 – Sri Gading – Datuk Ab Aziz Kaprawi (UMNO)

​​​​​​​N21 – Parit Yaani – Soh Lip Yan (MCA)

 N22 – Parit Raja – Norashidah Ramli (UMNO)

 P150 – Batu Pahat – Haliza Abdullah (UMNO)

 N23 – Penggaram – Kang Beng Kuan (MCA) 

 N24 – Senggarang – Zaidi Japar (UMNO)

 N25 – Rengit – Ayub Jamil (UMNO)

 P151 – Simpang  Renggam –   Datuk Liang Teck Meng (Gerakan)

 N26 – Machap – Abd Taib Abu Bakar (UMNO)

 N27 – Layang Layang – Datuk Onn Hafiz Ghazi (UMNO)

 P152 – Kluang  – Gan Ping Shou @ Gan Ping Siew (MCA)

 N28 – Mengkibol – Chin Sim Lai (MCA)  

 N29 – Mahkota – ​​​​​​​Datuk Md Jais Sarday (UMNO)

 P153 – Sembrong  ​​- Datuk Seri Hishammuddin Tun Hussein (UMNO)

N30 – Paloh – Teoh Yap Kun (MCA)

 N31 – Kahang – R. Vidyananthan (MIC)

 P154 – Mersing – Datuk Dr Abdul Latiff Ahmad (UMNO)

 N32 – Endau – Alwiyah Talib (UMNO)

 N33 – Tenggaroh – K. Ravenkumar  (MIC)

 P155 – Tenggara – Datuk Seri Dr Adham Baba (UMNO)

 N34 – Panti – Hahasrin Hashim (UMNO)

 N35 – Pasir Raja – Rashidah Ismail (UMNO)

 P156 –  Kota Tinggi – Datuk Halimah Mohamed Sadique (UMNO)

 N36 – Sedili – Rasman Ithnain (UMNO)

​​​​​​​N37 –  Johor Lama – Rosleli Jahari (UMNO)

 P157 – Pengerang – Datuk Seri Azalina Othman Said (UMNO)

 N38 – Penawar – Datuk Sharifah Azizah Syed Zain (UMNO)

 N39 – Tanjung Surat – Datuk Syed Sis Syed Abdul Rahman (UMNO)

 P158 – Tebrau ​​​​​​​- Datuk Seri Dr Hou Kok Chung (MCA)

 N40 – Tiram – Datuk Maulizan Bujang (UMNO)

 N41 – Puteri Wangsa – Abd Aziz Tohak (UMNO)

 P159 – Pasir Gudang – Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin (UMNO)

 N42 – Johor Jaya – Datuk Tan Cher Puk (MCA) 

 N43 – Permas – Datuk Seri Mohamed Khaled Nordin (UMNO)

 P160 – Johor Bahru – Tan Sri Shahrir Abdul Samad (UMNO)

 N44 – Larkin – Datuk Yahya Jaáfar (UMNO)

 N45 – Stulang – Ang Boon Heng (MCA)

 P161 – Pulai  – Datuk Nur Jazlan Mohamed (UMNO)

 N46 – Perling – Wong You Fong (MCA)

 N47 – Kempas – Datuk Ramlee Bohani (UMNO) 

 P162 – Iskandar Puteri – Jason Teoh Sew Hock (MCA)

 N48 – Skudai – Datuk S. Kanan (MIC)

 N49 – Kota Iskandar – Mohammad Khairi A. Malik (UMNO)

 P163 –  Kulai – Tang Nai Soon (MCA)

 N50 – Bukit Permai – Ali Mazat Salleh (UMNO)

 N51 –  Bukit Batu – Teo Lee Ho (Gerakan)

 N52 – Senai – Shen Poh Kuan (MCA)

 P164 – Pontian – Datuk Seri Ahmad Maslan (UMNO)

 N53 – Benut – Datuk Ir. Hasni Mohammad (UMNO)

 N54 – Pulai Sebatang – Datuk Tee Siew Kiong (MCA)

 P165 – Tanjung Piai – Datuk Seri Wee Jeck Seng  (MCA)

 N55 – Pekan Nanas – Tan Eng Meng (MCA)

 N56 – Kukup – Datuk Md Othman Yusof (UMNO)

 –  Bernama

Comments

comments

About the author

Syndicated News

Syndicated News

News sourced from Bernama, Reuters, AFP and other accredited news agencies, including credible blogsites and news portals.